10 úžasných zajímavostí o lidském těle, které vás překvapí

zena-studuje-clanek-o-lidskem-tele

Autor: Bc. Iveta Reinisch

Populární článek


Základní biologické potřeby, jako je dýchání, přijímání potravy, pití vody, vylučování nebo spánek vnímáme ve svém životě jako samozřejmost. Za nimi však stojí sofistikovaný systém našeho těla, jenž nepřestává lidstvo fascinovat dodnes. Prozkoumejte společně s námi zajímavá fakta o lidském těle!

Lidské tělo obsahuje přibližně 30 až 40 bilionů buněk

Buňky jsou stavebními kameny všech orgánů i tkání lidského těla a neustále se obnovují. Za každou sekundu se tak vytvoří neuvěřitelných 3,8 milionů nových buněčných struktur, z nichž většinu představují krvinky (erytrocyty).

Tělo dospělého člověka se skládá z 206 kostí

Zajímavým faktem je, že když se narodíte, je vaše tělo složeno až z 300 kostí. Jak ale rostete, tento počet se snižuje spojováním kostí. Zdaleka největší, nejsilnější a nejdelší je pak stehenní kost, která dokáže odolat síle až 1 134 kg!

Lidský mikrobiom obsáhne až 39 bilionů mikrobiálních buněk

Na lidském těle ale i v něm žije fascinující množství bakterií, virů, hub a jiných mikroskopických organismů, které se v souboru nazývají mikrobiom a tvoří 1 až 3 % naší tělesné hmotnosti.

Energeticky nejnáročnější je lidský mozek

Žádný jiný orgán nevyžaduje tolik energie ke své funkci, jako náš mozek – spotřebuje neuvěřitelných 20 % metabolické energie lidského těla. Z fyzikálního hlediska jde asi o 20 wattů, což je hodnota, která by dokázala napájet žárovku.

Lidské oko dokáže detekovat 10 milionů různých barev

Všechny barvy, které jsou viditelné ve světelném spektru pro člověka jsou tvořeny obecně z modré, zelené a červené. Pokud tedy vidíte například žlutý odstín, skládá se primárně ze zelené a červené. Za barevným viděním stojí především oční čípky (světločivé buňky) umístěné v sítnici.

„Zlomené srdce“ existuje

Syndrom zlomeného srdce se příznaky podobá infarktu myokardu, avšak za jeho vznikem nestojí srdeční onemocnění. Hlavní příčinou tohoto stavu je příval stresových hormonů po prožití emocionálně nebo fyzicky vypjaté situace.

Každý člověk má odlišný počet chuťových pohárků

Chuťové pohárky se neustále regenerují a jejich množství se pohybuje mezi 2 000 až 10 000. Vlivem přibývajícího věku se však tyto pohárky stávají méně citlivými na různé chutě, a tak můžete v seniorním věku častěji trpět nechutenstvím.

Lidská pokožka se zbaví 30 000 kožních buněk za minutu

Během průměrných 24 hodin se tedy vaše tělo zbaví téměř milionu kožních buněk! Celková obnova pokožky pak trvá u dospělého člověka ve středním věku asi 28 až 42 dní – s věkem nad 50 let se ale tato regenerace prodlužuje na 84 dnů.

Člověk vyprodukuje v dutině ústní přes půl litru slin denně

Sliny nejsou jen tak obyčejnou tělesnou tekutinou. Dokážou totiž díky obsahu antibakteriálního histatinu rychle hojit rány v ústech, chrání před zubním kazem a skrývají tajemství vaší identity – jsou totiž nositelem DNA.

V lidských prstech nejsou žádné svaly

Prsty můžete hýbat díky svalům umístěným v dlani a uprostřed předloktí. Propojení mezi těmito svaly a kostmi prstů zajišťují šlachy, povely k pohybu pak dává mozek. Zajímavá je také síla těchto šlach – vydrží neskutečné, zvlášť pokud vám jde o život.