Autor: Bc. Iveta Reinisch
Populární článek
Možná už jste někdy zaslechli pojem kyselina hyaluronová v souvislosti s kosmetickými přípravky. Tato sloučenina se však přirozeně vyskytuje v každé tkáni našeho těla. Najít ji můžeme v očích, kloubech, a především pak v kůži, v níž se nachází až 50 % celkového množství této látky. Jakmile ale stárneme, její obsah klesá, a tak přichází na scénu různí pomocníci. Objevte jejich výhody!
Pojem „kyselina hyaluronová“ poprvé použili vědci Karl Meyer a John Palmer v roce 1934. Název vznikl spojením slova „hyaloid“, což znamená „průhledný“, a „kyselina uronová“, což je druh cukerné kyseliny.
Co je to kyselina hyaluronová a v čem tkví její účinky
Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující glykosaminoglykan (dlouhý a nevětvený polysacharid), který se podílí na celé řadě biologických funkcí, například na pevnosti kostí, zdraví pokožky a procesu hojení ran. Lidské tělo ji produkuje ve formě průhledného a lepkavého materiálu známého také jako hyaluronan. Jeho hlavním úkolem je zadržovat vodu, aby byly tkáně vlhké a „promazané“.
Kyselina hyaluronová na sebe dokáže navázat až tisícinásobek své vlastní hmotnosti ve vodě, díky čemuž je skvělým hydratačním prostředkem pro pleť.
Jak se kyselina hyaluronová vyrábí
Pro potřeby kosmetického průmyslu se začala kyselina hyaluronová vyrábět uměle. Historicky se extrahovala například z hřebenů kohoutů, avšak tento proces byl nákladný a měl etické limity. Dnes se vyrábí převážně pomocí mikrobiální fermentace, zejména pomocí bakterií jako Streptococcus zooepidemicus.
Kdy a jak je vhodné kyselinu hyaluronovou do těla dodávat
Jak již bylo zmíněno, hladina kyseliny hyaluronové v těle klesá s postupným stárnutím. Zajímavé však je, že její pokles můžeme zaznamenat již s dovršením dvacátého roku života. Posléze ubývá každý rok asi o 2 %. Změny v kvalitě, elasticitě a hydrataci pokožky lze ovšem zřetelněji zaznamenat po třicátých narozeninách a dále pak ještě více po padesátce.
Pokud stojíte o udržení mladistvé a svěží pleti i v pokročilém věku, je vhodné do těla kyselinu hyaluronovou uměle dodávat. Zvolit můžete následující metody:
- Používání sér a pleťových krémů s obsahem kyseliny hyaluronové.
- Vnitřní užívání doplňků stravy pro podporu hydratace a zdraví pleti. Doporučené množství pro perorálně podávanou kyselinu hyaluronovou se pohybuje od 60 do 200 mg denně.
- Využití injekčních aplikací pro vyplnění vrásek a zlepšení elasticity pleti.
Vedlejší účinky aplikace kyseliny hyaluronové jsou vzácné a její použití bezpečné, mohou ji tedy využívat i kojící nebo těhotné ženy. Nežádoucí reakce však mohou nastat u injekčních aplikací, kdy dochází nejčastěji k zarudnutí, otoku a bolestivosti místa vpichu – tyto obtíže ale zpravidla vymizí do pár dní.
4 přesvědčivé důvody, proč zkusit přípravky s kyselinou hyaluronovou
Stále váháte nad tím, zda dát v životě šanci kyselině hyaluronové? Pak vás mohou přesvědčit tyto čtyři skvělé důvody:
- Svou pleť osvěžíte intenzivní a dlouhodobou hydratací. Budete tak působit mladistvěji, energičtěji a atraktivněji.
- Vyhladíte vrásky a zlepšíte elasticitu pleti. Pokud jste již u sebe zaznamenali tvorbu vrásek a chcete je zredukovat, přípravky s kyselinou hyaluronovou vykonají lví práci.
- Podpoříte lepší hojení pokožky. Poranili jste se v obličeji nebo jinde na těle? S protizánětlivým hyaluronanem si nemusíte dělat těžkou hlavu – zrychlí totiž hojící proces a eliminuje tvorbu jizev.
- Ochráníte pleť před vnějšími vlivy. Kyselina hyaluronová vytváří na pleti ochranný film, který jí pomáhá bránit před znečištěním, větrem a dalšími nepříznivými faktory.
Zajímavost: Hydrogely z kyseliny hyaluronové se nadále zkoumají jako materiál pro tkáňové inženýrství a jako podpůrná struktura při léčbě poranění mozku.